Top Bau

Favicon

Festés

Kültéri és beltéri falfestés, glettelés, mélyalapozás, szegélyezés.

Első lépésként helyszíni felmérést végzünk, amely során felmérjük a környezet sajátosságait, egyeztetjük az elképzeléseket, színeket, mintákat, kivitelezést. Fóliával óvjuk bútorait igény szerint, hogy minél kevesebb szennyeződést hagyjunk magunk után, igény szerint takarítást is vállalunk, régi festékek eltávolítását is vállaljuk, segítünk az új szín kiválasztásában ha igényt tart rá, a dekorációs elemeket felrakjuk (bordúrcsík, díszlécek, és egyéb dekorációs elemek).

Színnél még figyelembe kell venni a szoba méretét. Világos színek a teret optikailag szélesebbnek, míg a sötét színek kisebbnek mutatják. Mielőtt elkezdenénk a festést, előtte ki kell javítanunk a fal hibáit és egyenetlenségeit, simává kell tennünk (ezt hivják glettelésnek). A glettelést követően, megkell várjuk míg a felület megszárad teljesen (ez akár 24 óra is lehet). Aztán teljesen simára csiszoljuk a falat.

A mélyalapozó használatával növelhetjük a festés minőségét, a festék jobban tapad a falon, megerősíti a falak szerkezetét, így a festék nem kezd el lemálni, porlani, kiegyenlíti a vakolat nedvszívó képességét, így nem lesz foltos. A mély alapozó telíti a vakolatot így kevesebb festék fogy, tehát pénztárca barát megoldás is egyben. Ajánlott burkolólapok ragasztása előtt, glettelést megelőzően. 

Szegély: A szegélyléc lezárja a parkettánál a falat, így esztétikusabb, széles szín választékának köszönhetően igényei szerint eltérő színben is felhelyezhetjük, de általában dekorazonos szegélylécet szoktunk alkalmazni. Egy mozdulattal bármikor levehető rendkívül praktikus, nem kell kivésni a falakat és oda rejteni a kábeleket, egyszerűen behelyezhetők a kábelcsatornába, nincs többé kusza kábelrengeteg.

Kültéri falfestés

Kültéri falfestés

Kültéri festés

Beltéri falfestés

Hasznos tippek

Első lépésünk a fal állapotának alapos megvizsgálása. Ha már sokadszor volt festve, kétséges, hogy biztonsággal rákenhetőek-e az újabb fedőrétegek. A falak 4-5-szöri festése után ajánlatos a megvastagodott réteget teljesen lekaparni.

Ha a régi festékrétegeket lekaparjuk, akkor ezt a műveletet a fal alapos átnedvesítése előzi meg. Ezt egyébként minden átfestés előtt elvégezzük, így eltávolítjuk a felületi szennyeződéseket. Az így fellazult vastag festékréteget pedig széles spatulával már könnyű leszedni a falról. A makacsabb foltokat erősebb nedvesítéssel lazítsuk fel, majd távolítsuk el! Száradás után következik a csiszolás, amihez finom szemcséjű papírt használjunk, s ezt nagyobb felületű, fogantyús simítólapra fogassuk fel! A műveletet lágy mozdulatokkal és a lap gyakori letisztításával végezzük el!

A repedéseket mélyen ki kell tágítani, benedvesíteni, majd ezt követi a rések glettel történő kitöltése. A repedést a kitöltőanyagba ágyazott hajszálvékony üvegszálszövettel fedjük le, majd azt simítsuk be glettel. Az így kijavított részeket csiszoljuk össze a fal síkjával, majd portalanítás után következhet a helyiség falainak mély alapozóval történő előkezelése. Ez azért fontos, mert a szer egyrészt megszilárdítja a fal laza felületi szemcséit, másrészt pedig csökkenti a falak nedvszívását.

Mivel a legtöbb festék színe fehér, ezeket főként a mennyezeten használjuk. A különböző színárnyalatok kikeveréséhez színezékekre van szükségünk. Pasztell színek elérésénél a színezékek aránya max. 15% lehet. Erőteljesebb színhez már gyárilag színezett festéket válasszunk.

A falfestést leggyorsabban festőhengerrel végezhetjük. Először a sarkokat húzzuk kiszéles ecsettel, majd a festéket hengerrel vigyük fel a falra. A henger kiválasztásánál vegyük figyelembe a festék sűrűségét! A híg festékekhez hosszú szálú, hurkolt hengereket használjunk, míg a sűrű festékekhez rövid szörű plüss, perlon vagy bolyhos típusút. A festékek száradási ideje 2-6 óra. Ahhoz, hogy a felületek teljesen foltmentesek legyenek körülbelül 24 óra szükséges.